

£22.32 Inc. VAT
The Briton 5440 is a mortice latch suitable for use on doors with lever furniture which are not required to be locked. If used on a fire door a suitable door closer must be fitted.
| Feature 1 | Single piece forend in grade 304 stainless steel with satin finish simplifies preparation of doors |
| Feature 2 | Square forend |
| Feature 3 | Quick reversible latch for left and right handed doors-no need to dismantle the lockcase |
| Backset | 60mm |
| Brand | Briton |
| Barcode | 5050640000071 |
| Case Finish | Silver |
| Case Height | 165mm |
| Case Depth | 93mm |
| Weight | 670g |
| Finish | Stainless Steel |
| Forend Length | 235mm |
| Forend Width | 20mm |
| Guarantee | 5 Year |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Standards | BS EN 12209:2003 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.