

£298.83 Inc. VAT
Mortice Deep Deadlock from Bramah Locks which is designed for use on timber doors and made with a hardened case and bolt for attack resistance.
| Feature 1 | To suit timber doors |
| Feature 2 | Standard deadlock for doors with a 25mm fire stop |
| Feature 3 | Hardened bolts and casing for attack resistance |
| Feature 4 | Suitable for use with an electric release |
| Feature 5 | Bramah locking system |
| Backset | 62mm |
| Brand | Bramah |
| Barcode | 5056240106144 |
| Bolt Throw | 19mm |
| Case Height | 83mm |
| Case Depth | 81mm |
| Weight | 119g |
| Faceplate Height | 178mm |
| Faceplate Width | 32mm |
| Finish | Silver |
| Keys Supplied | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.