

£154.95 Inc. VAT
The Borg BL5008 Digital Lock comes standard with adaptor kit and spindles for fitting to a panic device. The round bar handle and 12 large indented buttons make this non-handed medium-to-heavy duty digital lock suitable for use on DDA applications. With a clutched keypad handle to protect against forced entry and lock damage, you can be sure the BL5008 can withstand plenty of use.
| Feature 1 | Medium to heavy duty digital lock |
| Feature 2 | Includes adapter kit and panic pad spindle set |
| Feature 3 | Round bar handle makes this suitable for use on DDA applications |
| Feature 4 | 12 large indented buttons |
| Feature 5 | Suitable for internal and sheltered external applications |
| Feature 6 | To be fitted to panic hardware |
| Brand | Borg |
| Barcode | 5060275693951 |
| Width | 48mm |
| Weight | 1.6Kg |
| Door Thickness | 35mm to 65mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Spindle | 8mm |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.