

£187.23 Inc. VAT
The Borg BL5003 Digital Lock comes standard with a 60mm backset lockcase and an optional free passage feature which can be disabled if not required. This non-handed medium-to-heavy duty digital lock with round bar handle and 12 large indented buttons is suitable for use on internal and sheltered external DDA applications. With a clutched keypad handle to protect against forced entry and lock damage, you can be sure the BL5003 can withstand plenty of use.
| Feature 1 | Medium to heavy duty digital lock |
| Feature 2 | Optional free passage function |
| Feature 3 | Euro-profile lockcase |
| Feature 4 | Round bar handle suitable for use on DDA applications |
| Feature 5 | 12 large indented buttons |
| Feature 6 | Suitable for internal and sheltered external applications |
| Backset | 55mm |
| Brand | Borg |
| Barcode | 5060275693876 |
| Case Height | 72mm |
| Width | 48mm |
| Weight | 3Kg |
| Door Thickness | 35mm to 65mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | Yes (Cylinder Purchased Separately) |
| Mechanism | Latch & Deadbolt |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Spindle | 8mm |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.