

£231.50 Inc. VAT
The Borg BL4441 MG Pro is a double sided conventional lever turn digital keypad designed for use on internal or external wooden and timber gates or doors. The handles can be easily reversed and an anti-thrust pin ensures automatic locking when closed. A 60mm latch is supplied as standard and the unit is finished in the black MG Pro marine grade external coating with stainless steel buttons.
| Feature 1 | Back to back keypads |
| Feature 2 | Free turning handle - permanently clutched until correct code is entered |
| Feature 3 | Over 8000 possible combinations |
| Feature 4 | 1000 hours salt spray tested |
| Feature 5 | 14 Buttons (13 coded and 1 clear per keypad) |
| Brand | Borg |
| Barcode | 5060275690516 |
| Depth | 46mm |
| Height | 46mm |
| Width | 41mm |
| Weight | 1.8Kg |
| Door Thickness | Up to 80mm |
| Finish | Black (Marine Grade Pro) |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Pack Quantity | 1 |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.