

£153.67 Inc. VAT
The Borg BL4401 Wooden Gate Digital Lock comes standard with a 60mm stainless steel latch and optional holdback facility which can be removed if not required. This non-handed medium-heavy duty digital lock is suitable for use on doors with a thickness of up to 80mm and has been specially designed to suit wooden and timber external applications. Coated with a Marine Grade Pro black finish which has been salt spray tested for over 1000 hours, you can be sure this unit will withstand the harshest of conditions.
| Feature 1 | Suitable for medium-heavy duty usage |
| Feature 2 | Specifically designed for use on external wooden and timber gate applications |
| Feature 3 | Marine Grade Pro black finish |
| Feature 4 | Over 8000 code combinations available |
| Feature 5 | Optional holdback function (can be removed if not required) |
| Feature 6 | Non-handed keypad |
| Backset | 60mm |
| Brand | Borg |
| Barcode | 5060275690486 |
| Width | 41mm |
| Weight | 1.4Kg |
| Door Thickness | Up to 80mm |
| Finish | Black (Marine Grade Pro) |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | Yes (Optional) |
| Key Override | No |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.