

£33.33 Inc. VAT
This open shackle brass bodied padlock from B&G has a spring loaded brass shackle, a 4 pin locking mechanism, a solid lacquered brass body and comes supplied complete with 2 brass keys.
| Feature 1 | Sprung opening and closing action |
| Feature 2 | Supplied with 2 brass keys |
| Feature 3 | 4 pin locking mechanism |
| Feature 4 | Single locking |
| Feature 5 | Solid laquered brass body |
| Feature 6 | Brass shackle |
| Brand | B & G |
| Barcode | 5055120783956 |
| Body Width | 51mm |
| Weight | 300g |
| Finish | Brass |
| Horizontal Clearance | 25mm |
| Vertical Clearance | 25mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 5 Pin |
| Pack Quantity | 1 |
| Shackle Diameter | 8.7mm |
| Shackle Finish | Solid Brass |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.