

£49.39 Inc. VAT
The 6020 range of padlocks have a double ball bearing locking mechanism, hardened shackle and a virtually pick-proof detainer disc system to offer greater resistance to attack.
| Feature 1 | Chrome plated solid brass body |
| Feature 2 | Virtually pick-proof detainer 5 disc system |
| Feature 3 | Hardened Steel Shackle |
| Feature 4 | Key removable only in the locked position |
| Feature 5 | Double Ball Bearing Locking Mechanism |
| Brand | Baton Lock |
| Barcode | 5055120745084 |
| Body Width | 55mm |
| Weight | 700g |
| Vertical Clearance | 28mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 5 Disc |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 11mm |
| Shackle Finish | Hardened Steel |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.