

£20.26 Inc. VAT
This 6 pin screw in cylinder from the Asec Vital range is a good mid range cylinder which is ideal for use in conjunction with a metal door lock. It is supplied complete with 3 keys and has a combined finish of a nickel plated body and a polished brass plug, this gives you a stylish yet cost effective cylinder that is suitable for use in both nickel and brass applications. It is available either single keyed to differ or as a keyed alike pair. Asec Vital 6 Pin Rim Cylinders can be keyed alike (please note that these cylinders are unable to be keyed alike with Asec Vital Euro Cylinders).
| Feature 1 | Supplied complete with 3 keys |
| Feature 2 | Dual finish |
| Feature 3 | Screw in fixing |
| Feature 4 | Available as a keyed alike pair or individually keyed to differ |
| Feature 5 | Asec Vital 6 Pin Screw-In Cylinders can be keyed alike (please note that these cylinders are unable to be keyed alike with Asec Vital Euro Cylinders) |
| Brand | Asec Vital |
| Barcode | 5055120799940 |
| Depth | 28mm |
| Height | 28mm |
| Width | 35mm |
| Weight | 170g |
| Finish | Dual Finish NP/PB |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 5 |
| Mechanism | 6 Pin |
| Pack Quantity | 1 Pair |
| Packaging | Boxed |
| A Side | N/A |
| B Side | N/A |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.