

£48.25 Inc. VAT
Designed for single door applications, this slim line magnet with alectro-less nickel plated armature and aluminium housing is available both monitored or unmonitored. It has a holding force up to 600lbs (272kg) and the input voltage is switchable between 12V DC or 24V DC.
| Feature 1 | Holding force up to 600lbs (272kg) |
| Feature 2 | Operating voltage 12/24Vdc (Selectable) |
| Feature 3 | Electro-less nickel plated armature |
| Feature 4 | Aluminium housing |
| Feature 5 | LED Status (Red/Green) - Monitored version |
| Feature 6 | Monitored version - Magnetic bond sensor monitor output remotely monitors the door lock or unlock status (N.C output - door opened; N.O output - door closed. (SPDT rated 0.25a at 12Vdc) |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5056240125039 |
| Depth | 26mm |
| Height | 26mm |
| Width | 25cm |
| Weight | 1.9Kg |
| Input Voltage | 12/24V DC |
| Length | 42mm |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.