

£183.11 Inc. VAT
12VDC / 24VDC slim line double magnet available monitored or unmonitored. Designed for double door applications.
| Feature 1 | Continuously rated |
| Feature 2 | Satin anodised aluminium finish |
| Feature 3 | Monitored version - C/NO/NC contacts |
| Feature 4 | Monitoring is hall effect |
| Feature 5 | AS8532 is Monitored |
| Feature 6 | AS8531 is Unmonitored |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5055120601694 |
| Weight | 4Kg |
| Finish | Satin Anodised Aluminium |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Outward Opening |
| Input Voltage | 12/24V DC |
| Length | 50cm |
| Magnet Depth | 25mm |
| Magnet Height | 42mm |
| Magnet Length | 500mm |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.