

£66.60 Inc. VAT
The Asec Sliding Wardrobe Single Gear system is designed to be used with a built in top hung sliding panel on a single track (e.g. wardrobes and cupboards) of up to 50kg. The nylon wheeled bearing hangers, precision sealing and aluminium track help to give a silent operation and longer lifespan and they are easily height adjustable.
| Feature 1 | Heavy duty slide |
| Feature 2 | Adjustable face fix hanger |
| Feature 3 | Suitable for a thin to medium density fibre MDF board |
| Feature 4 | Precision sealed bearings for durability and noise reduction |
| Feature 5 | Various opening widths |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5050640038814 |
| Weight | 800g |
| Max Door Height | 2400mm per panel |
| Max Door Weight | 50Kg Per Panel |
| Max Door Width | 900mm Per Panel |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.