

£11.17 Inc. VAT
These butt hinges from Asec are double thickness for extra strength and durability. They are sold as a pair and supplied complete with fixing screws as well as featuring countersunk screw holes for a flush fitting finish.
| Feature 1 | Double thickness - Extra strong |
| Feature 2 | Sold as a pair |
| Feature 3 | Countersunk screw holes for a flush finish |
| Feature 4 | Hinge folds back 90u00b0 |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5023353928437 |
| Width | 60mm |
| Weight | 260g |
| Finish | Satin Chrome |
| Length | 10cm |
| Pack Quantity | 2 (1 Pair) |
| Packaging | Loose |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.