

£76.09 Inc. VAT
An ideal padlock for external use where added security is required. The zinc plated body is constructed of laminated steel, making it very suitable for outdoor use.
| Feature 1 | Close shackle |
| Feature 2 | Laminated steel body |
| Feature 3 | Hardened forged shackle |
| Feature 4 | Keyed alike off the shelf |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5055120600123 |
| Body Height | 88mm |
| Body Width | 70mm |
| Weight | 650g |
| Finish | Zinc Plated |
| Horizontal Clearance | 15mm |
| Vertical Clearance | 24mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Mechanism | 5 Lever |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 11mm |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.