

£36.52 Inc. VAT
The Abus RWM90 is an optical smoke alarm that warns you when smoke develops, with a loud 85 decibel alarm. It is recommended for bedrooms, living rooms, children’s rooms and corridors up to 40 square metres in size and is tested according to DIN EN 14604.
| Feature 1 | Loud 85 dB alarm |
| Feature 2 | Room detection range: up to 40 square metres |
| Feature 3 | Replaceable 3 volt lithium battery (CR123A) included |
| Feature 4 | Hush function for 9 minutes |
| Feature 5 | LED status lamp |
| Feature 6 | Low battery level warning |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318895203 |
| Battery | 3V Lithium (included) |
| Depth | 36mm |
| Width | 10.5cm |
| Weight | 189g |
| Finish | White |
| Guarantee | 2 Year |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.