

£49.55 Inc. VAT
Premium quality 88RK/50 & 88RK/55 chrome plated solid brass padlocks featuring the high security ABUS Plus rekeyable disc mechanism which resists drill, pull & manipulation attacks
| Feature 1 | Through hardened steel alloy shackle : Resists saw attacks |
| Feature 2 | ABUS u2018Plusu2019 disk cylinder : Resists drill, pull & manipulation attacks |
| Feature 3 | Chrome plated brass body for added corrosion protection |
| Feature 4 | Ball bearing locking prevents lever & torsion attacks |
| Feature 5 | 250,000 manufactured key differs |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318352102 |
| Body Width | 50mm |
| Weight | 338g |
| Finish | Brass |
| Horizontal Clearance | 24mm |
| Vertical Clearance | 26mm |
| Mechanism | Rekeyable |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
| Shackle Diameter | 9.5mm |
| Shackle Finish | Hardened Steel |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.