

£630.60 Inc. VAT
The Abloy EL402 F/UN Electric Lock is a high security lock (fail unlocked) suitable for narrow stile doors and has a steel trigger & deadbolt. Its double action bolt deadlocks when door closes and collapses into the lockcase as the door is opened (push or pull). The EL402 F/UN is non handed, suitable for horizontal installation and incorporates key/thumbturn override at all times. It is recommended that mechanical override is always used with this lockcase. Not recommended for use with fire route doors.
| Feature 1 | Adjustable backset |
| Feature 2 | Double action bolt (deadlocks when door closes and collapses into lockcase as door is opened (push or pull) |
| Feature 3 | Key/thumbturn override at all times |
| Feature 4 | Suitable for horizontal installation |
| Feature 5 | Non-handed |
| Feature 6 | Steel trigger and deadbolt |
| Backset | 25mm to 35mm |
| Brand | Abloy Security |
| Barcode | 6416495235737 |
| Body Height | 153.5mm |
| Body Width | 19mm |
| Weight | 1Kg |
| Faceplate Height | 225mm |
| Faceplate Width | 25mm |
| Finish | Polished Chrome |
| Guarantee | 2 Year |
| Handed | No |
| Input Voltage | 12/24V DC |
| Key Override | Yes (Cylinder Purchased Separately) |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.