

£35.54 Inc. VAT
The Modern postbox range from Asec is a medium sized mailbox which is ideal for use outside, as it is corrosion resistant with a weatherproof seal. It can be used as a standalone mailbox or assembled as a bank (not available with holes for lateral fixing), ideal for use in common areas of flats. With a durable powder coated steel construction, the Modern post box has an aperture size of 228mm x 30mm, suitable for A4 sized post. This postbox is keyed to differ and supplied complete with 2 keys and all required fixings.
| Feature 1 | Corrosion resistant finish with a weather resistant seal |
| Feature 2 | Medium sized unit with a 228mm x 30mm aperture, suitable for A4 sized post |
| Feature 3 | Supplied complete with 2 keys and all fixings |
| Feature 4 | Powder coated steel construction |
| Feature 5 | Modular assembly possible for clustering (Unit not available with holes for lateral fixing) |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5056240107271 |
| Depth | 80mm |
| Height | 320mm |
| Width | 25cm |
| Weight | 1.128Kg |
| Finish | Black |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.