

£31.78 Inc. VAT
This Asec mechanical digital door lock from the AS2300 Series is a versatile and cost-effective way of restricting access to code holding personnel only. It has an optional hold open facility (the sliding switch can be reversed and used as a blanking plate if this facility is not required), the code is easy to change and it comes complete with a 5 year mechanical guarantee. This digital lock is supplied complete with a tubular latch (60mm backset) and is suitable for internal or external applications on doors between 35mm and 60mm thick. It is also available in a choice of finishes and packaging.
| Feature 1 | For internal or external applications |
| Feature 2 | 1000+ combinations |
| Feature 3 | Simple installation |
| Feature 4 | Optional holdback |
| Feature 5 | Suitable for 35-60mm thick doors |
| Feature 6 | Supplied complete with tubular latch and fixings |
| Backset | 60mm |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5055120692029 |
| Height | 142mm |
| Width | 41mm |
| Weight | 1Kg |
| Door Thickness | 35mm to 60mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | 5 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | Yes (Optional) |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.