

£126.89 Inc. VAT
A perfect door closer for the majority of applications including fire doors.
| Feature 1 | 1 year guarantee |
| Feature 2 | BS EN 1154 compliant |
| Feature 3 | Strength Size 3-4 |
| Feature 4 | Adjustable Latch Action |
| Feature 5 | Adjustable Closing Action |
| Feature 6 | Fig 1, Fig 61 & Fig 66 Applications |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5055120600178 |
| Delayed Action | false |
| Depth | 61mm |
| Height | 61mm |
| Width | 47mm |
| Weight | 2Kg |
| Finish | Polished Brass |
| Fire Tested | 2 Hours |
| Handed | Reversible |
| Length | 19cm |
| Max Door Weight | 80Kg |
| Max Door Width | 1100mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Strength Size | 3 To 4 |
| Adjustable Latch Action | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.