

£31.23 Inc. VAT
This fire blanket is a durable 1m x 1m weaved twill cloth in a single piece moulded design with an opening at the base.
| Feature 1 | Size = 1 metre x 1 metre |
| Feature 2 | 5 year warranty |
| Feature 3 | Conforms to BS EN 1869/1997 |
| Feature 4 | BAFE approved |
| Feature 5 | Tamper evident front loading |
| Feature 6 | Unique heavy weight cloth |
| Brand | Hoyles Elect |
| Barcode | 5055120620435 |
| Width | 1m |
| Weight | 633g |
| Guarantee | 5 Year |
| Length | 1m |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Standards | BS EN 1869:1997 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.