

£8.50 Inc. VAT
These mortice tubular latches from Legge are suitable for use on internal doors with sprung lever handles. B3721 has a case depth of 64mm and the B3722 has a case depth of 76mm, both versions can be fitted to left or right hand opening doors and are available in two finishes – brass or nickel plated.
| Feature 1 | 8mm high strength follower |
| Feature 2 | Countersunk screw holes |
| Feature 3 | Strike included |
| Feature 4 | Suitable for use on internal doors |
| Feature 5 | Unsprung |
| Backset | 44mm |
| Brand | Legge |
| Barcode | 5010564304945 |
| Case Finish | Zinc Plated |
| Case Height | 22mm |
| Case Depth | 64mm |
| Weight | 90g |
| Finish | Electro Brass |
| Forend Length | 57mm |
| Forend Width | 25mm |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.