

£1,700.31 Inc. VAT
The weather resistant Simplex EE1000 series from dormakaba (formerly known as Kaba) is a fully mechanical digital lock solution, eliminating the hassle of frequent battery replacement. The lock can be easily programmed via the 5 push button keypad and does not require the lock to be removed from the door. This back-to-back knob operated digital lock supports a single access code and features key override on both sides of the lock.
| Feature 1 | Non-handed; field reversible |
| Feature 2 | Combination can be changed to ensure maximum security |
| Feature 3 | One or all five buttons can be used in combinations |
| Feature 4 | Optional key override |
| Feature 5 | Suit door 44-57mm thick |
| Backset | 70mm |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 3644880588 |
| Width | 79mm |
| Weight | 5.356Kg |
| Door Thickness | 35mm to 57mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | 3 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | Yes |
| Keys Supplied | 2 |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.