

£32.04 Inc. VAT
ABUS 70IB/45 Aqua Safe marine open shackle padlock is a lock for extreeme weather conditions. It has an impact resistant plastic covered stainless steel shackle & sealed solid brass lock body with key hole cover to protect the cylinder against water therefore ensuring rust free security.
| Feature 1 | Pin tumbler cylinder with anti-pick mushroom pins |
| Feature 2 | Stainless steel shackle (IB) for maximum corrosion resistance |
| Feature 3 | Sealed lock body with cover seal protects cylinder against water & dirt |
| Feature 4 | Shock absorbing vinyl case, all round protection |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318426865 |
| Body Width | 59mm |
| Weight | 241g |
| Finish | Black & Blue |
| Horizontal Clearance | 24.5mm |
| Vertical Clearance | 27.5mm |
| Keyed | Keyed Alike |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 9mm |
| Shackle Finish | Stainless Steel |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.