

£44.03 Inc. VAT
Premium quality 88/40 chrome plated solid brass padlocks featuring the high security ABUS Plus disc mechanism which resists drill, pull & manipulation attacks
| Feature 1 | Through hardened steel alloy shackle : Resists saw attacks |
| Feature 2 | ABUS u2018Plusu2019 disk cylinder : Resists drill, pull & manipulation attacks |
| Feature 3 | Chrome plated brass body for added corrosion protection |
| Feature 4 | Ball bearing locking prevents lever & torsion attacks |
| Feature 5 | Precision pin tumbler cylinder |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318352089 |
| Body Width | 40mm |
| Weight | 270g |
| Finish | Brass |
| Horizontal Clearance | 22mm |
| Vertical Clearance | 22mm |
| Mechanism | Rekeyable |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
| Shackle Diameter | 7mm |
| Shackle Finish | Hardened Steel |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.