

£104.23 Inc. VAT
The transom overhead door closer is designed to be concealed within the transom header bar of the door. It provides controlled closing of a single or double action aluminium door or doors.
| Feature 1 | Supplied Complete With Arm & Pivot |
| Feature 2 | Acts as bottom pivot |
| Feature 3 | For use in automatic opening applications |
| Feature 4 | Supplied complete with fixing pack |
| Brand | Alpro |
| Barcode | 5055120744148 |
| Depth | 37mm |
| Height | 37mm |
| Width | 90mm |
| Weight | 4.45Kg |
| Length | 29.3cm |
| Max Door Weight | 100Kg |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Strength Size | N/A |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.