

£80.32 Inc. VAT
The KFV 040740 is a mortice Sashlock with a deadbolt and reversible latchbolt, suitable for standard lever/lever or lever/pull pad handles with PZ 92. This product has a hammerlack finish, 16mm wide chrome faceplate, 35mm backset and 92mm centres. The latchbolt can be operated by either a handle or cylinder.
| Feature 1 | Deadbolt & reversible latchbolt |
| Feature 2 | 16mm faceplate |
| Feature 3 | 35mm Backset |
| Feature 4 | 92mm Centres |
| Feature 5 | Euro Profile |
| Backset | 35mm |
| Brand | KFV |
| Barcode | 5055120755960 |
| Centre Case | Latch & Deadbolt |
| Centres | 92mm |
| Weight | 603g |
| Faceplate Width | 16mm |
| Finish | Chrome Plated |
| Handed | Non Handed |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Adjustable Latch Action | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.