

£196.34 Inc. VAT
ACL lock set by T Morgan & Sons which can only be operated by using special ACL keys. The ACL aims to provide disabled key holders with independent access to public toilets locked by this and similar ACS locks throughout the country. This set includes a mortice lock case, strike plate, handle set, spindle, installation key and all necessary fixing screws & bolts.
| Feature 1 | Often used to access facilities reserved for less able customers |
| Feature 2 | Lever operated |
| Feature 3 | Can be operated by all NKS Keys |
| Feature 4 | Set includes a mortice lock, key, strike plate & handle set |
| Feature 5 | Complete with fixing screws & bolts |
| Feature 6 | Installation key |
| Backset | 50mm |
| Brand | Morgan |
| Barcode | 701385240103 |
| Case Height | 123mm |
| Case Depth | 80mm |
| Case Width | 18mm |
| Centre Case | Latch Only |
| Weight | 1.08Kg |
| Forend Length | 175mm |
| Forend Width | 25mm |
| Handed | Reversible |
| Keyed | Keyed Alike |
| Keys Supplied | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Spindle | Single |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.