

£120.01 Inc. VAT
The dormakaba (formerly known as Dorma) PHA 2221 Standard Panic Latch is to suit the active leaf of over-rebated double doors. Like the rest of the dormakaba PHA 2000 range, this unit has been tested in accordance with EN 1125 and carries the CE mark. This single-point locking unit is suitable for use on fire and smoke check doors and is fitted with a dogging device to hold the latch in retracted position to allow free access when required.
| Feature 1 | Dogging device can hold the latch in retracted position so the door is freely accessible |
| Feature 2 | Single-point locking |
| Feature 3 | Max. door leaf weight: 200Kg |
| Feature 4 | Non-handed design |
| Feature 5 | For fire and smoke check doors |
| Feature 6 | Steel latch |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 4021226269961 |
| Body Height | 145mm |
| Depth | 95mm |
| Width | 1.285m |
| Weight | 2.77Kg |
| Finish | Silver |
| Handed | Reversible |
| Max Door Height | 2270mm |
| Max Door Weight | 200Kg |
| Max Door Width | 1000mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Screw Centres | 113mm |
| Standards | BS EN 1125,CE Marked |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.