

£91.99 Inc. VAT
dormakaba (formerly known as Dorma) PHT 01 External Trim Lever Handle to suit the PHA 2000 range of exit hardware. This Euro-profile unit is suitable for use on standard doors with a leaf thickness of up to 60mm and is supplied with a lever handle, spindle and two fixing bolts.
| Feature 1 | Europrofile (does not include cylinder) |
| Feature 2 | Supplied with lever handle, spindle and two fixing bolts |
| Feature 3 | Suitable for use with both the Dorma PHA 2000 and Exit Pad series |
| Feature 4 | Non-handed design |
| Feature 5 | External fitting with lever handle |
| Feature 6 | To suit standard doors with a leaf thickness of up to 60 mm |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 4021226267585 |
| Body Width | 36mm |
| Width | 14.2cm |
| Weight | 820g |
| Finish | Silver |
| Handed | Reversible |
| Max Door Width | 60mm |
| Mechanism | Euro Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Screw Centres | 54mm or 120mm |
| Standards | CE Marked |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.