

£416.86 Inc. VAT
Replacement lock body for the dormakaba (formerly known as Kaba) Simplex 3000 series Narrow Style Digital Lock for narrow stile aluminium doors.
| Feature 1 | Front body is non handed (although drive assembly is) |
| Feature 2 | Reversible latch uses Adams Rite lock case |
| Feature 3 | Protective clutch mechanism |
| Feature 4 | Fast code change whilst unit fitted to door |
| Feature 5 | Key by-pass function |
| Feature 6 | Hold back facility via code & cylinder |
| Backset | 24mm or 28mm |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 3644880848 |
| Width | 40mm |
| Weight | 1.275Kg |
| Door Thickness | 35mm to 57mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | Yes (Key) |
| Key Override | Yes (Cylinder Purchased Separately) |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.