

£257.92 Inc. VAT
The Kaye 57mm Nightlatch with Snib by Bramah is designed to automatically hold the door closed and locked while allowing immediate escape with handle. It features a euro profile with a 77mm case.
| Feature 1 | Dual profile |
| Feature 2 | Allows for mixing and matching of most brands of cylinders and handles |
| Feature 3 | When being used with a Bramah cylinder the Swiss Profile Option must be used, when being used with an Evva cylinder, the Euro Profile or Oval Option must be used |
| Feature 4 | Pierced to accept bolt through furniture |
| Backset | 57mm |
| Brand | Bramah |
| Barcode | 5055120784687 |
| Bolt Throw | 13mm |
| Case Height | 77mm |
| Weight | 700g |
| Finish | Steel |
| Mechanism | Euro / Oval Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.