

£78.32 Inc. VAT
This Push Pad Latch from Union’s ExiSAFE range is a surface mounted emergency latch for single door applications. Depressing the push pad allows safe and fast exit in the event of an emergency, whilst keeping a building secure from intruders. This reversible unit is CE marked, Certifire approved and corrosion resistant. It has been cycle tested to 200,000 operations and it is fire tested to 120 minutes resistance for the timber door version and 240 minutes for metal doors.
| Feature 1 | CE marked |
| Feature 2 | Certifire approved |
| Feature 3 | Completedu00a0200,000u00a0cyclesu00a0inu00a0durabilityu00a0testing |
| Feature 4 | Compatibleu00a0withu00a0knob andu00a0leveru00a0CE855OADu00a0outsideu00a0accessu00a0devices |
| Feature 5 | Slimu00a0lineu00a0designu00a0projectsu00a0lessu00a0thanu00a0100mmu00a0fromu00a0dooru00a0face |
| Feature 6 | 96u00a0hoursu00a0corrosionu00a0resistance |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802313682 |
| Body Height | 173.5mm |
| Body Width | 55mm |
| Weight | 800g |
| Fire Tested | Yes |
| Handed | Non Handed |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.