

£131.34 Inc. VAT
This 302EA Knob Operated Outside Access Device from Exidor is supplied without a cylinder but features an aperture designed to take a 40mm euro profile cylinder. This device is suitable for use with both timber and metal doors which are up to 45mm thick. Suitable for use with the Exidor 200 & 300 series bolts and latches, the Exidor 302 offers access from the outside of a door. When locked, the mechanism is disengaged allowing the knob to freely rotate, helping the unit to resist pulling and prying attacks. The 302 has a stylish silver enamel finish, it is CE marked and Certifire approved and it is fully reversible for ease of installation.
| Feature 1 | Supplied without Euro cylinder |
| Feature 2 | Suitable for doors up to 45mm thick |
| Feature 3 | Non-handed |
| Feature 4 | Fire rated for use on timber and steel doors |
| Feature 5 | Surface mounted on the outside of the door using concealed machine screws |
| Feature 6 | CE marked & Certifire approved |
| Brand | Exidor |
| Barcode | 5013904851208 |
| Depth | 70mm |
| Width | 60mm |
| Weight | 900g |
| Door Thickness | 45mm |
| Finish | Silver Enamelled |
| Handed | Reversible |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Standards | Certifire,CE Marked |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.