

£325.38 Inc. VAT
The AirKey control unit is designed to control 1 AirKey Wall Reader by activating the electronic locking elements in the door and is easy to install in most applications thanks to its compact design. It has a high switching performance because the control unit is equipped with two relays, each with a maximum switching performance of 250 VAC. The control unit is CE certified, requires a supply voltage of 12VDC and is supplied in a plastic enclosure which is rated to IP54.
| Feature 1 | Can control 1 AirKey wall reader per control unit |
| Feature 2 | Compact design makes installation easy |
| Feature 3 | High switching performance - 2 x 250 VAC switching relays |
| Feature 4 | IP54 rated |
| Feature 5 | Encrypted data transfer between wall reader and control unit |
| Feature 6 | Data is buffered for up to 72 hours in the event of power cuts |
| Brand | Evva |
| Barcode | 5056240120751 |
| Depth | 60mm |
| Width | 16cm |
| Weight | 356g |
| Finish | Cream |
| Input Voltage | 12V DC |
| IP Rating | IP54 |
| Pack Quantity | 1 |
| Standards | CE Marked |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.