

£185.91 Inc. VAT
The Cisa 11823 is an vertical fit electric rim locks designed for external gates or garage doors. It is suitable for inward opening applications only and comes complete with a fixing plate and 3 keys. Also included is a key override external cylinder.
| Feature 1 | Galvanised finish |
| Feature 2 | Exit by internal key cylinder |
| Feature 3 | Complete with key override rim cylinder |
| Feature 4 | 3 keys supplied |
| Feature 5 | Inward opening only |
| Feature 6 | Fixing plate included |
| Backset | 80mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 8015345072744 |
| Body Height | 130mm |
| Body Width | 111mm |
| Weight | 1.99Kg |
| Finish | Galvanised |
| Guarantee | 2 Year |
| Handed | Left Hand |
| Input Voltage | 12V AC |
| Key Override | Yes |
| Keys Supplied | 3 |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.