

£139.10 Inc. VAT
The 262 is a direct pull magnet from the Adams Rite Armlock range which maintains a holding force of at least 250kg (550lbs). Suitable for use on outward opening aluminium, timber and steel doors, it also has a security pin feature to help prevent unauthorised brackets removal of the magnet from the door frame fixing plate. The 262 is has a neat and compact case with a brushed aluminium finish, and the unit is CE marked to EMC directive.
| Feature 1 | Continuously rated |
| Feature 2 | CE marked |
| Feature 3 | Monitored version - C/NO/NC contacts |
| Feature 4 | Suitable for single swinging or sliding door applications (not to be used as shear lock) |
| Feature 5 | For use with transom housing |
| Feature 6 | To suit outward opening doors |
| Brand | Adams Rite |
| Barcode | 5055120600864 |
| Weight | 780g |
| Finish | Satin Anodised Aluminium |
| Guarantee | 3 Year |
| Handed | Outward Opening |
| Input Voltage | 12/24V DC |
| Magnet Depth | 28mm |
| Magnet Height | 38mm |
| Magnet Length | 230mm |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Standards | CE Marked |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.