

£66.51 Inc. VAT
High grade, heavy duty square section security chain made from special alloy steels for maximum strength. Through and case hardened for high resistance to hacksaws and bolt cutters. Bright zinc plated with blue thermoshrunk sleeve.
| Feature 1 | High grade square section chain made from special alloy steels for maximum strength |
| Feature 2 | Through and case hardened for high resistance to hacksaw and bolt cutters |
| Feature 3 | Bright zinc plated with blue thermo-shrunk sleeve |
| Brand | English Chain |
| Barcode | 5022152016666 |
| Chain Length | 1.2m |
| Weight | 2.6Kg |
| Inside Link Length | 38mm |
| Inside Link Width | 15mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Loose |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.