

£4.28 Inc. VAT
Tubular latch from Era suitable for use on internal doors 35mm – 54mm thick. Available in two sizes this CE marked latch can be used with either lever or knob handles and is supplied complete with a strike plate.
| Feature 1 | Simple latch for internal doors |
| Feature 2 | Suit 35mm-54mm door thickness |
| Feature 3 | Can be used with lever or knob handles |
| Feature 4 | Suitable for use on smoke or fire resisting door sets when fitted with the compatible intumescent strip |
| Feature 5 | Reversible handing |
| Backset | 45mm |
| Brand | ERA |
| Barcode | 5054040386995 |
| Case Height | 21.6mm |
| Case Depth | 64mm |
| Weight | 10g |
| Finish | Matt Black |
| Forend Length | 56.4mm |
| Forend Width | 26mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Loose |
| Standards | UK Conformity Assessed (UKCA),CE Marked |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.