

£14.79 Inc. VAT
Abus 713 series brass padlocks available in a choice of body width. Suitable for low to medium security applications these long shackle padlocks will lock when the shackle is pushed down and are supplied with 2 keys.
| Feature 1 | Brass body |
| Feature 2 | 5 pin cylinder |
| Feature 3 | Hardened steel shackle |
| Feature 4 | Suitable for low to medium security applications |
| Feature 5 | Locks when the shackle is pushed down |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318539664 |
| Body Width | 40mm |
| Weight | 158g |
| Horizontal Clearance | 20.5mm |
| Vertical Clearance | 40mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 5 Pin |
| Pack Quantity | 1 |
| Shackle Diameter | 6.5mm |
| Shackle Finish | Hardened Steel |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.