

£109.19 Inc. VAT
The Henderson Slidelite 50 is an easy to install sliding door kit suitable for cupboard and wardrobe doors weighing up to 50kg. It provides a smooth running track and dual soft close for bottom rolling internal timber doors. Slidelite 50 has been tested to 100,000 cycles and is available as either a 2 door kit with 1800mm track (SL18) or as a 3 door kit (SL24) with 2400mm track. Track can be cut to the required length and an extra door fitting kit is also available. Kit components: Bottom Track Rollers (Qty 8 for 2 door / Qty 12 for 3 door) Soft close dampers (Qty 4) 2mm Hex key (Qty 1) 4mm Hex key (Qty 1) Screws (Qty 32 for 2 door / Qty 48 for 3 door)
| Feature 1 | Dual soft close and open |
| Feature 2 | Suitable for doors up to 1200mm wide x 2500mm high |
| Feature 3 | Max door weight 50kg |
| Feature 4 | No routing required |
| Feature 5 | Tested to over 100,000 cycles |
| Feature 6 | Track can be cut down to length required |
| Brand | Henderson |
| Barcode | 5018779978094 |
| Weight | 1.6Kg |
| Door Thickness | 18mm to 20mm |
| Max Door Height | 2400mm |
| Max Door Weight | 50Kg |
| Max Door Width | 1200mm |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.