

£271.26 Inc. VAT
The Brio Pocket Slide 80 is a simple and efficient patented system for installing a pocket sliding door within a metal or timber stud wall. This universal kit is easily adaptable on site to suit a large range of door widths and heights and is available for single or double doors.
| Feature 1 | Suitable for stud walls with finished wall size of 100mm |
| Feature 2 | Works with metal of timber stud walls |
| Feature 3 | Door width 626mm to 926mm |
| Feature 4 | Maximum door weight 80Kg |
| Feature 5 | U-shaped aluminium track for high stability |
| Feature 6 | Galvanised steel vertical profiles |
| Brand | Brio |
| Barcode | 2000000273822 |
| Weight | 22Kg |
| Door Thickness | 28mm-44mm |
| Max Door Height | 2040mm |
| Max Door Weight | 80Kg |
| Max Door Width | 926mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.