

£43.20 Inc. VAT
The Minder Solcam MKII is a solar powered dummy CCTV camera with a ring of 12 x red LED bulbs simulating a real camera. It is fitted with a dusk to dawn sensor to preserve battery life and has a tilt and swivel bracket. Supplied complete with rechargeable batteries and fixing screws/wall plugs this replica camera has a professional appearance to help deter criminals.
| Feature 1 | Dusk to dawn sensor |
| Feature 2 | Tilt/swivel bracket adjustment |
| Feature 3 | Solar powered flashing LEDs with rechargeable batteries included |
| Feature 4 | Supplied with 2 x CCTV Warning stickers |
| Feature 5 | Complete with fixing screws and wall plugs |
| Feature 6 | Realistic looking dummy CCTV camera |
| Brand | Minder Security |
| Barcode | 5056240107776 |
| Depth | 170mm |
| Height | 150mm |
| Width | 80mm |
| Weight | 450g |
| Finish | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Standards | UK Conformity Assessed (UKCA),CE Marked |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.