

£69.79 Inc. VAT
The Abus RWM250 is a battery powered smoke alarm with heat detector. It is ideal for use in kitchens and is fitted with a non-replaceable 3v lithium battery with 12 year battery life.
| Feature 1 | Alert for smoke and heat (one sensor for each) |
| Feature 2 | Non replaceable 3v lithium battery (12 years) |
| Feature 3 | Loud 88dB alarm |
| Feature 4 | Meets DIN EN 14604 |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318093869 |
| Battery | Lithium 12 Year |
| Depth | 40mm |
| Width | 10.5cm |
| Weight | 254g |
| Finish | White |
| Guarantee | 2 Year |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.