

£52.75 Inc. VAT
The Abus RWM150 is an optical smoke alarm fitted with a non replaceable lithium 10 year battery. It is recommended for bedrooms, living rooms, children’s rooms and corridors up to 40 square metres in size, has a loud 85 decibel alarm and is tested according to DIN EN 14604.
| Feature 1 | Loud 85 dB alarm |
| Feature 2 | Built in non replaceable 3V Lithium battery (10 Year) |
| Feature 3 | Room detection range: up to 40 square metres |
| Feature 4 | Hush function for 9 minutes |
| Feature 5 | Low battery warning |
| Feature 6 | Meets DIN EN 14604 |
| Brand | Abus |
| Barcode | 4003318372421 |
| Battery | Lithium 10 Year |
| Depth | 36mm |
| Width | 10cm |
| Weight | 198g |
| Finish | White |
| Guarantee | 2 Year |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.