

£276.31 Inc. VAT
The weather resistant Simplex 900 Series from dormakaba (formerly known as Kaba) is fully mechanical which eliminates the hassle of frequent battery replacement. The 914 is designed to suit doors with a thickness of 35mm-38mm and comes supplied with a medium-duty rim deadlatch.
| Feature 1 | Non-handed units |
| Feature 2 | Reversible latch |
| Feature 3 | Protective clutch mechanism |
| Feature 4 | Fast code change whilst unit fitted |
| Feature 5 | Suits doors 35-38mm thick |
| Feature 6 | Light commercial & residential lock |
| Backset | 65mm |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 887838714978 |
| Width | 65mm |
| Weight | 800g |
| Door Thickness | 35mm to 38mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | Yes |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.