

£240.42 Inc. VAT
This Ingersoll high security padlock features an open shackle. The padlock is made from hardened steel and the cylinder is a 10 lever mechanism.
| Feature 1 | Open shackle |
| Feature 2 | Body comprised of hardened steel laminations finished in nickel chrome |
| Feature 3 | Hardened steel shackle |
| Feature 4 | All vital parts of key mechanism protected against drilling |
| Feature 5 | Key withdrawal only when locked |
| Feature 6 | Double ball locking mechanism secures shackle |
| Brand | Ingersoll |
| Barcode | 59300050 |
| Body Width | 60mm |
| Weight | 820g |
| Horizontal Clearance | 30mm |
| Vertical Clearance | 30mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 3 |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 10mm |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.