

£11.85 Inc. VAT
2648 Premium Tubular mortice latch
| Feature 1 | Nylon latch for smoothness of operation |
| Feature 2 | For timber doors hinged on the left or right and requiring lever handle operation |
| Feature 3 | Not suitable for use with unsprung lever handles |
| Feature 4 | Tested to over 1,000,000 cycles |
| Feature 5 | Reversible latch bolt |
| Feature 6 | 5 year guarantee |
| Backset | 57mm |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802000803 |
| Case Finish | Zinc Plated |
| Case Height | 22mm |
| Case Depth | 80mm |
| Weight | 70g |
| Finish | Silver Enamelled |
| Forend Length | 57mm |
| Forend Width | 24mm |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.