

£52.19 Inc. VAT
Fitting kit to suit the Henderson Husky 25 Folding Track Sliding Door Gear. These kits containing all of the fixings required to add an extra 2 doors (HF2/25) or an extra 4 doors (HF4/25) to the existing kits. Husky door gear fitting kits contain all of the components contained in the main kits except for the track/channel, so they are the ideal solution for extending an existing system.
| Feature 1 | For timber, timber framed and composite doors |
| Feature 2 | For light residential folding partitions |
| Feature 3 | Neatly stacking at one or both sides |
| Feature 4 | Concealed fixing |
| Feature 5 | Floor component - pivot only |
| Feature 6 | Available to suit either 2 door or 4 door addition |
| Brand | Henderson |
| Barcode | 5019879199857 |
| Weight | 422g |
| Door Thickness | 20mm to 40mm |
| Max Door Height | 2400mm |
| Max Door Weight | 25Kg |
| Max Door Width | 600mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.