

£235.42 Inc. VAT
The weather resistant Simplex 900 Series from dormakaba (formerly known as Kaba) is fully mechanical which eliminates the hassle of frequent battery replacement. The 904 is supplied with a medium-duty rim deadbolt and must be manually relocked.
| Feature 1 | Non-handed units |
| Feature 2 | Suplied with a rim deadlock |
| Feature 3 | Protective clutch mechanism |
| Feature 4 | Fast code change whilst unit fitted |
| Feature 5 | Light commercial & residential lock |
| Backset | 65mm |
| Brand | dormakaba |
| Barcode | 887838714930 |
| Width | 65mm |
| Weight | 800g |
| Door Thickness | 44mm to 54mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Reversible |
| Holdback | Yes |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.